Це бунт! Просто в Раді – Тимошенко вибили. Разом з ОПЗЖ – Зеленський дотис. Всі за – це таки сталось
Рада прийняла закон, що запускає реформу Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Міжнародні експерти отримають вирішальний голос у відбірковій комісії з її комплектації. Саме так рекомендували Україні розпочати судову реформу США, ЄС і ВБ.
Парламент проголосував за відновлення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка вже понад рік розпущена Верховною Радою. Це один з двох головних законів, які можуть істотно змінити в Україні якість суддівських кадрів. (Другий про перезапуск Вищої ради правосуддя — ВРП).
За перезавантаження ВККС в парламенті знайшлося практично конституційна більшість — 293 голоси. Новими членами ВККС стануть шістнадцять осіб. Їх призначить на посади на чотири роки. Це зробить інший важливий орган — Вища рада правосуддя (ВРП), але тільки за результатами конкурсу. У прийнятому сьогодні законі передбачено створення відбіркової комісії. Вона розпочне атестацією кандидатів на членство в ВККС.
В сумі відбіркова комісія об’єднає шість осіб. Трьох представників Ради суддів, прокурорів, адвокатів, а також трьох членів від міжнародних організацій.
Відповідно до закону, голос зовнішніх експертів виявиться вирішальним, якщо станеться рівний розподіл думок в комісії по якомусь з кандидатів. Ще недавно в Офісі президента (ОП) не бажали надавати зовнішнім експертам таку вагу.
Ключовою розбіжністю між Офісом президента і західними союзниками України стало питання про ступінь залученості міжнародних організацій у процес перезапуску ВККС.
На початку червня глава фракції Слуги народу (СН) Давид Арахамія виступив проти надання міжнародним організаціям переважаючої ваги при відборі членів ВККС.
«Якщо люди говорять „давайте ми будемо вам вибирати і керувати“, то давайте тоді будемо відкрито говорити, що хочемо передати судову систему на аутсорсинг міжнародної інституції», — різко коментував Арахамія.
За інформацією джерел НВ, на подібних позиціях перебували і в Офісі президента. Так, глава комітету з правових питань ВР Андрій Костін, депутат близький до Андрія Єрмака, керівника ОП, до другого читання підготував законопроєкт про ВККС, де міжнародники не мали вирішальної ролі.
Проте, в день розгляду законопроєкту в другому читанні, позиція керівництва СН істотно змінилася. Олександр Корнієнко, перший заступник голови фракції Слуга народу підтвердив НВ, що поправка про посилену роль міжнародників буде прийнята, як і весь законопроєкт. Саме так і вийшло в підсумку.
Михайло Жернаков, колишній суддя, а нині керівник громадської організації у сфері права DЕJURE і, що влада вирішила змінити підхід до судової реформи після переговорів із Заходом:
«Спрацював вплив наших міжнародних партнерів з США, ЄС і країн G7, які публічно і не публічно спілкувалися з президентом Володимиром Зеленським».
Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції (ЦПК) вважає, що остаточно Зеленського переконав надати міжнародникам таке право, глава Венеціанської комісії (ВК) Джанні Букіккіо.
ВК, можливо, вперше, вважає Шабунін, переглянула свої традиційні рекомендації для держав в реформі судів. Вони порадили Україні залучити до неї сторонніх експертів. Там зрозуміли, що замкнутість судових органів призводить до глибокої корупції в країнах молодої демократії, що розвиваються. Крім того, активіст нагадав, що сам Зеленський попросив у послів G7 допомоги при складанні карти судової реформи. У ній парламенту рекомендувалося передбачити для міжнародників сильну позицію в конкурсній комісії.
Далеко не всіх у парламенті переконали доводи глави Венеційської комісії, опозиція продовжує ставити палки в колесах.
У Батьківщині розкритикували законопроєкт, подавши до нього велику кількість поправок, що іменується в медіа «законодавчим спамом», спрямованим на відтягування прийняття законопроєкту.
Повторює позицію Батьківщини фракція ОПЗЖ. Вони також побачили в прийнятому перезапуску ВККС порушення Конституції. Юрій Павленко, представник ОПЗЖ заявив, що «автори цього закону пропонують фактично встановити зовнішній іноземний контроль за судовою системою України». Як і Власенко він вказує на те, що залучення міжнародних експертів до формування українських конкурсних комісій «підтвердили свою неефективність».
Галина Чижик, юрист ЦПК запевняє, що наявність міжнародників в конкурсній комісії це не примха західних урядів, а дієвий інструмент для фільтра нечесних на руку кандидатів. За її словами, у відбірковій комісії буде представлено троє суддів і троє незалежних експертів, делегованих міжнародними партнерами.
«Якби у незалежних експертів не було б вирішального голосу, то судді могли б блокувати будь-якого хорошого кандидата. У нас немає довіри до суддів», — запевняє Чижик з ЦПК.
І додала, що останній з’їзд суддів, на якому ВРП обрала осіб, узгоджених суддівськими кланами, є найкращим підтвердженням, чому у незалежних експертів повинен бути вирішальний голос.
У правовому комітеті ВР прогнозують, що ВККС буде сформована через 3−4 місяці і зможе продовжити кваліфікаційне оцінювання понад 2 тисячі суддів.
Джерело:korupciya.com