Починається Вербна неділя: що прийнято робити в ці дні перед Великоднем
Завтра починається Вербна неділя. Це шостий тиждень Великого посту, коли віруючі прагнуть до духовного очищення, смирення і позбавлення від суєти, адже зовсім скоро – Великдень. Після Вербної неділі розпочнеться Страсний тиждень, що нагадує про останні дні земного життя Христа, яка завершиться Світлим Христовим Воскресінням.
Розповідаємо про церковних і народних традиціях Вербної неділі, яка в цьому році пройде з 19 по 25 квітня.
Вербний неділя – 19 квітня
У перший день Вербної неділі існувала народна традиція, коли теща з подарунками приходила в гості до молодого зятя. Головне, щоб гостинці були зроблені від чистого серця, а теща не тримала зла на серці. Передаючи презенти, потрібно побажати всього найкращого молодій сім’ї.
Лазарева субота – 24 квітень
У цей день Церква згадує чудо воскресіння праведного Лазаря. Постять можуть додати в меню ікру риби.
У Євангеліє сказано, що перед приходом до Єрусалиму Ісус заїхав до своїх друзів в передмісті – сестрам Марії, Марфі і братові їх Лазарю. Однак по дорозі до дому він дізнався, що праведний Лазар помер.
Зустрівши Марфу він запитав, чи вірить вона, що всякий живе та хто вірує в нього, повіки не вмре. На це Марфа відповіла: «Господи! я вірую, що Ти Христос, Син Божий, що має прийти на світ ».
Коли вони дійшли до гробниці, де лежав померлий чотири дні тому Лазар, Ісус почав молитися, а потім велів відсунути камінь, що загороджує вхід. З гробниці вийшов Лазар, обвитий похоронним саваном. Він прожив ще 30 років.
У Лазареву суботу доброю прикметою було знаходитися в світлому настрої і гнати похмурі думки. Не можна було скаржитися на життя, засуджувати кого-небудь, лихословити. Помисли і бажання повинні бути чистими.
У народному посівному календарі існувала традиція сіяти горох в цей день. Вважалося, що він добре вродить. А ось іншими польовими роботами займатися було не можна.
Вербна неділя – 25 квітень
У цей день віруючі згадують Вхід Господній в Єрусалим. Після того, як Ісус воскресив Лазаря, звістка про це розлетілася далеко. Люди повірили в те, що він Син Божий і зустрічали його, як царя і майбутнього визволителя від римлян, коли він в’їжджав в Єрусалим. При цьому Ісус в’їжджав в місто на ослі, показуючи, що він не цар і не завойовник і входить в місто з побажаннями миру.
Історія Входу Господнього повна контрастів. Вона показує, як Спаситель прийшов смиренно, як слуга, в простому одязі, на скромному віслюку. Його місія відрізнялася від місій земних царів, адже він збирався не захоплював, а служити, підкорив не землі, а серця людей.
Люди в Єрусалимі вітали Христа, розмахуючи пальмовим листям і устеляючи ними дорогу. У католиків Вербна неділя в честь біблійних подій так і називають – Пальмовим. У православній традиції пальму замінили вербою.
Церква допускає вживання риби в цей день Великого посту. Віруючі відвідують нічну або ранкову службу і освячують квітучі гілочки верби з «котиками».
Потім ці гілочки приносять додому і легенько хльостають ними домашніх, щоб вони були здорові і жили в достатку. При цьому примовляють: «Не я б’ю, верба б’є. Будь великим, як верба, здоровим, як вода і багаті, як земля ».
Вербу зберігають до наступного Великодня. Ній прикрашають ікони в будинку.
Прикмети Вербної неділі
Кращою погодою для майбутнього врожаю зернових вважалася сонячна погода з заморозками вранці.
Теплий і ясний день на Вербну неділю обіцяв багатий урожай фруктів.
Вітер на Вербну неділю – до холодного літа.
Існувала народна прикмета, щоб залучити в будинок достаток і благополуччя. У день Вербної неділі потрібно пересадити квітку в горщику. Якщо він приживеться і буде добре рости – це до прибутку. Якщо ж ні – готуйтеся до збитків.
Що стосується гілочок верби для освячення в церкві, то їх слід було рвати в хороших місцях і ні в якому разі біля кладовищ, звалищ.
З 26 квітня починається Страсний тиждень. Це найсуворіший період посту, коли згадують про страждання Христа перед розп’яттям і воскресінням.
Джерело:bbc-ccnn.com