«Жирно – не означає шкідливо»: Чому варто з’їдати шматочок сала в день в обов’язковому порядку?

Здається, немає людини в нашій країні, яка б нічого не знала про існування сала.

У багатьох сімей сало – бажаний гість на столі, особливо, якщо вміють його вибирати. Воно ж буває різне: товсте, тонке, драглисте, з прожилками, з димком. Комусь подобається виражений смак, хтось схиляється до більш нейтрального. Не менш важливим є один особливий момент – як смачно засолити сало.

Перш ніж перейдемо до дідового способу, а солить дід Гнат «по-українськи», редакція «Отож» бере на себе сміливість провести невеликий екскурс особливостями властивостей сала та розповість, чому варто вживати його в їжу щодня. Якщо раптом ти не знав, то поспішаємо тебе запевнити, що сало – це продукт універсальний, калорійний і корисний.

Як смачно засолити сало

Існує думка, що сало їсти шкідливо. Насправді це не зовсім так. Шкідливість сала десь на рівні м’яса. Або хліба. Якщо не віриш, тоді інтернет тобі допоможе переконатися в цьому. Або давай так: якщо віриш, що шкода є, далі не читай; знаєш, що сало корисне – ласкаво просимо. Адже, зрештою, будь-який продукт, який вживається без міри, призводить до негативних наслідків. Але це не про сало!

Чому сало можна їсти кожен день

Основні побоювання з приводу сала пов’язані з тим, що воно лідирує серед інших продуктів в плані калорійності. 90% жиру – це не жарти. Однак останні дослідження показують, що сало показано їсти й тим, хто худне, і навіть тим, хто хоче «почистити» судини від холестеринових бляшок. Все тому, що жир не простий, а підшкірний. Звучить не дуже, зате важливих вітамінів і мікроелементів чимало.

Деякі фахівці рекомендують їсти сало щодня, але дотримуватися при цьому норми. По-перше, через свою калорійність воно насичує на цілий день, по-друге, має зігрівальний ефект, по-третє, приносить користь за допомогою арахідонової і лінолевої жирних кислот, через які судини стають еластичними, а це покращує роботу мозку. Денна норма – 10-30 грамів.

Як вибрати сало

Отже, з користю розібралися, тепер рекомендації. Крім корисності, сало має задовольняти і смак, а це, мабуть, найскладніше. Легко дістати з холодильника шматок і відрізати скибочку, а от як вибрати? Нумо спробуймо розібратися в основних аспектах. Уяви, що ти на ринку вибираєш сало.

1. Перед тим, як зняти пробу, потрібно переконатися в тому, що сало має однорідний колір. Найчастіше це білий або злегка рожевий відтінок. Сіре, з плямами, шарувате краще відставити убік. Клеймо ветеринара додасть впевненості, що все гаразд.

2. Запах. Добре принюхайся, запах повинен бути солодкувато-молочний, вловимий. Якщо є виражена нотка або якийсь специфічний душок, ймовірно, перед тобою сало кнура. Ми не рекомендуємо його купувати, тому що цей запах, так само як і присмак, нічим не перебити.

3. Не соромся взяти виделку і сало проткнути. Якщо зубці входять легко, не зустрічаючи особливого опору, однозначно варто до сала придивитися. Здається, це те, що потрібно. Бажано спробувати на смак. Якщо сало трошки гірчить або просто занадто в’язке, то є привід пробігтися по ринку ще.

Як смачно засолити сало «по-українськи»

Отже, сало вибрали, принесли додому, виклали на робочу поверхню. Зазвичай свіже сало в їжу не вживається, має день-другий відлежатися. Дід Гнат називає таке сало “живим”. Це не заважає йому обрізати шкірки та ласувати ними разом з окрайцем чорного хліба. Але про це трохи пізніше, а поки тримай рецепт, як засолити цей чудовий шматочок.

Складові:

  • звичайно ж, кілограм сала
  • 200 г солі
  • 20 г чорного перцю
  • кілька зубчиків часнику

Приготування:

1. Пройдися по салу – а особливо по шкірці – ножем, щоб зняти можливий бруд. Наріж сало брусками шириною 4-5 см поперек шматка. На брусочках зверху зроби надрізи приблизно до середини або глибше.

2. Насип у миску сіль і як слід натри нею кожен шматочок з усіх боків. Тепер присип перцем. Якщо любиш гостреньке, можеш зробити суміш червоного і чорного.

3. Очисть і наріж тонкими пелюстками часник, який помісти в надрізи. Склади сало в контейнер або в пакет і постав у холодильник на кілька днів. Можна загорнути його в папір.

Уже спробував? Ух, смачно! Для подальшого зберігання сіль можна зчистити, знову загорнути сало в папір або пакет і поставити в холодильник. Можна і в морозилку. Захотів сала, вийняв брусочок, переніс у звичайну камеру, потихеньку під’їдаєш. Закінчився, вийняв наступний. І так до чергового походу на ринок.

З чим поєднується сало

З чим його їсти? Звичайно ж, зі свіжим чорним хлібом. Як і робить дід Гнат. Тільки у нього ще свіжий часник, гірчиця і хрін. Так і подає, на тарілці, і ще обов’язково на ній петрушка та солоний огірок. Ну і чарка, звичайно. Тут головне не втратити контроль і не повторити разів десять. Як же ще можна вживати сало?

1. Завжди можна їсти в чистому вигляді. Щоденна норма  – приблизно 30 грамів. Можна і більше, якщо любиш, але намагайся не зловживати ним. Соуси натуральні, цілозерновий хліб із висівками, свіжа зелень, цибуля і часник. Так наші люди їдять сало століттями.

2. Гарне сало відмінно розтопиться. Якщо воно з м’ясними прожилками, на ньому ідеально смажити млинці, підігрівати каші та борошняні продукти. Можна просто приготувати шкварки, але ця їжа вже з розряду тих, що навантажують шлунок і печінку.

3. Не варто засмажувати салом супи та рагу, вийдуть занадто жирними. Можна відварити сало зі спеціями, але, як нам здається, просте солоне смачніше і краще зберігається. Не варто захоплюватися і салом копченим, оскільки воно містить в собі деяку частину канцерогенів. Однак варто визнати, що воно буває надзвичайно смачне!

Пиши в коментарях про свої ексклюзивні способи, як смачно засолити сало.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *