Просто зараз! Порошенко в паніці: “за всіма статтями олігарх”! Ахметов і Коломойський відповіли – “знайшли больову точку”!
На законопроект про олігархів почали реагувати і самі олігархи. Першим відреагував Порошенко. Як я вже зазначав, Петро Олексійович прекрасно розуміє, що для нього найбільші ризики. Він не просто народний депутат, він екс-президент і лідер партії, представленої в парламенті, і власник двох телеканалів, і мільярдер. Загалом за всіма статтями олігарх, пише політолог Володимир Фесенко в Facebook, передаємо в оригіналі.
Але вже відреагували і два інших великих олігарха – Ахметов і Коломойський. За Ахметова висловилася його прес-служба (що він «не олігарх, а інвестор»), ну а Ігор Валерійович сам собі прес-служба. Що показово, нікому з олігархів не хочеться до Реєстру олігархів. Всі вони (в тому числі і ті, хто мовчать) критично ставляться до такої перспективи. І зрозуміло чому. «Реєстр олігархів» – це як символічне гетто. Ой не випадково Коломойський пожартував (але в стилі чорного гумору), що нашиє собі на піджак «зірку« Олігарх ». Аналогія вже дуже очевидна.
Перша реакція наших олігархів підтверджує мою гіпотезу, що сама присутність в Реєстрі олігархів буде проявом іміджевої токсичності. А це означає, що у Зеленського правильно знайшли больову точку наших олігархів. У самому законопроекті дуже небагато обмежень для тих, хто буде визначений в статусі олігарха. І деякі з цих обмежень можна обходити (і вже обходять). Проте, і ці обмеження неприємні і проблемні, а ще неприємніше, що тебе спеціально виділяють і ставлять під особливий контроль.
Тому ризики для законопроекту про олігархів зберігаються. Якщо в парламенті виникне широка олігархічна коаліція (від ОПЗЖ і представників Ахметова до фракції Порошенко і депутатів Коломойського), то голосів для затвердження даного законопроекту може і не вистачити. З іншого боку, йти на пряме протистояння з Президентом також дещо ризиковано. Наприклад, такі олігархи як Ахметов і Пінчук не схильні до конфронтаційної моделі поведінки в стосунках з главою держави. Тому можливі різні сценарії розвитку ситуації навколо законопроекту про олігархів.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної ради законопроєкт про деолігархізацію.
Про це повідомляється на сайті парламенту.
“Особою, яка має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархом),…вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:
1) бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб’єкта господарювання, який на день введення в дію закону є суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку;
4) підтверджена вартість активів особи (та осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року”.
Джерело:korupciya.com