Близько годину тому! 0П3Ж в iстeрицi – Киву взяли: Венедіктова дoбилa – йому вже не врятуватись
Верховна рада вже майже півтора року живе без “захисту” – депутатської недоторканності. Команда Володимира Зеленського, прийшовши до влади, скасувала “імунітет” парламентаріїв, виконавши передвиборчу обіцянку.
І хоча спроби скасувати недоторканність були і раніше, далі обіцянок цей процес не заходив. Щоб покарати народного обранця навіть за тяжкий злочин, потрібно було спочатку пройти парламентський комітет, а потім отримати підтримку більшості в сесійній залі.
Якщо процедура порушувалася, то на захист нардепа ставав суд. Так було, наприклад, з депутатом попереднього скликання Ігорем Мосійчуком, який скасував рішення Ради через Верховний Суд. Минуле – восьме – скликання парламенту запам’яталося цілою серією невдалих голосувань за зняття недоторканності.
Кардинально ситуація змінилася в середині 2019 року, коли пост президента зайняв Володимир Зеленський, а монобільшість в Раді отримала його партія “Слуга народу”. Обіцянка зняти імунітет з депутатів була однією з головних в їх передвиборчій програмі. Втілити її в життя вдалося в період парламентського “турборежиму” восени 2019 року. Тоді скасували статтю Конституції, яка встановлювала особливий статус залучення нардепів до кримінальної відповідальності.
Через пару місяців парламентарії все ж додали “запобіжники”, які дещо ускладнюють цей процес. Після цих правок починати кримінальне провадження проти депутатів може виключно генеральний прокурор. Всі процесуальні документи в справі також необхідно погоджувати з ним.
Цей механізм запрацював з 1 січня 2020 року, коли Офіс генпрокурора очолював Руслан Рябошапка. Він встиг підписати підозру нардепу лише один раз. Тоді як в повній мірі скористатися новими повноваженнями змогла його наступниця Ірина Венедиктова. За рік роботи вона позбавила недоторканності відразу п’ятьох представників Верховної ради. Нещодавно цей список поповнили ще два парламентарії від ОПЗЖ – Віктор Медведчук і Тарас Козак.
Першим депутатом, який на собі випробував “доторканність” з боку нового керівника Офісу генпрокурора Ірини Венедиктової, став представник ОПЗЖ Ілля Кива. Підозру йому вручили 3 квітня минулого року
За версією слідства, вдень 22 січня, народний обранець, перебуваючи в кафе в центрі Києва, вступив в конфлікт з відвідувачем і вдарив його. Потерпілий, учасник АТО Михайло Майман отримав струс головного мозку та зламаний ніс, а Кива – підозру в нанесенні легких тілесних ушкоджень (ч.2 ст. 125 Кримінального кодексу).
Депутат від ОПЗЖ заперечує пред’явлені звинувачення і стверджує, що це потерпілий Майман його вдарив, а також постійно ображав і провокував.
У свою чергу ветеран Михайло Майман заявив, що напад на нього організував народний депутат від ОПЗЖ Ілля Кива. Про це Майман написав на своїй фейсбук-сторінці.
Нагадаємо, 29 травня 2020 року в центрі Києва, на вулиці Велика Васильківська 62/64, група озброєних людей напала на Маймана. Він опублікував відео з камери спостереження, на якому видно, як нападники його побили, після чого зникли. За словами ветерана, ними керував Володимир Тесля, відомий в кримінальних колах на прізвисько “Француз”.
Майман написав, що Кива найняв людей Теслі у відповідь на намір Маймай балотуватися на виборах по 208 округу. “Причиною нападу кримінального авторитета” Француза “стало моє бажання взяти участь у виборах по 208 округу. Замовив провокацію нардеп і мій” старий друг “Ілля Кива … Під час сутички Тесля прямо так і сказав, що він передає привіт від Киви”, – написав ветеран.
20 травня в інтерв’ю Майман повідомив, що Кива ховається від слідства у справі, прикриваючись карантином, а також розповів кримінальні подробиці “служби” нардепа в зоні АТО в 2015 році. Він повідомив, що Кива не брав участі ні в одному бою, натомість налагодив бізнес на контрабанді: “Він поставив бійців на блокпосту в Бахмуті зі словами: з цього дня проїзд дизеля, бензину на ту сторону – 100 тисяч гривень. Було написано заяву в ДБР , до військової прокуратури, були дані свідчення бійцями. є фотографії, є маса всього, що скоро вже, я думаю, буде показано громадськості. Наскільки я знаю, готова вже не одна підозра … Задайте солдату питання, хто Киву на фронті бачив? Ніхто його не бачив. Прийшов в АТО, щоб якось пролізти в МВС. Людина перевзувся, за гроші Медведчука став депутатом, це не доброволець “.