Чудові новини! Прямо з Вашингтону – це таки сталось: Зеленський добився свого. Все для країни – Браво!
Кажуть, що на гербі Росії голови орла розгорнуті в сторони, тому що дивитися вперед страшно. У цьому є певна логіка, якщо враховувати їх якийсь хворобливий і навіть патологічний інтерес до подій в нашій країні.
Те, що Україна залишається топ-темою для російських ЗМІ, вже звичний факт. Іноді російські політики і чиновники нагадують мені такого типового російського селянина, у якого немає грошей на телевізор. Ось він і розважається, заглядаючи до більш успішного сусіда через паркан. Але якщо до останнього часу вони робили це від нудьги і просто тому що дивитися на власне подвір’я противно, то тепер заглядають з побоюванням і роздратуванням.
Що не день – погані і лякаючі новини. Що не може не радувати, пише журналіст та політичний оглядач Кирило Сазонов. передаємо слова автора в оригіналі.
Отже, тут віце-прем’єр і міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив, що Росія вже де-факто окупувала Азовське море і тотально змінила баланс в Чорному, повністю його мілітаризуваала. І зазначив, що Кремль веде підготовку до розміщення в Криму ядерної зброї.
Не журналістам заявив, і не в соцмережі написав, все набагато серйозніше. Цю позицію Резніков озвучив під час зустрічі в рамках робочого візиту в США з керівником американського фонду «Джеймстаун» Гленом Говардом. І запропонував Америці розширити пакет в сфері безпеки для України. В першу чергу – за рахунок розгортання сил ППО шляхом розміщення американських підрозділів.
Так і сказав. За три тижні до зустрічі президентів України і США. Красень. Підкреслю, Резніков не пропонує встановити ракети для нанесення удару по Москві. Ні, мова йде про систему ППО.
Тобто виключно про оборону і захист говоримо. Але все одно, уявляєте реакцію в Кремлі? Природно, вона не змусила себе чекати. Там це назвали провокацією. Віце-спікер Ради Федерації РФ Костянтин Косачев навіть назвав це небезпечною провокацією. А голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький спробував бути оригінальним в рамках дозволеного і назвав провокацію грубою. А ще додав, що розгортання таких сил не залишиться без відповіді з боку Росії.
Дивно, звичайно, виглядає. Є у нас небезпечний і буйний сусід по під’їзду. Який всіх дістав. І ми купуємо не рушницю, не бультер’єра, а хочемо поставити нові міцні двері на квартиру і потужний замок. Божевільний сусід, який періодично кидається на людей вважає це небезпечною і грубою провокацією.
Де логіка? Хоча, коли мова заходить про Росію, яка там логіка? А ось в діях Рєзнікова логіка є. І мені вона дуже подобається. Що пропонує віце-прем’єр (напевно не порадившись на самому верху таке пропонувати не можна) американцям?
Він пропонує США дуже цікаву річ – у відповідь на окупацію Криму та розміщення там чого завгодно (від авіації до ракетних комплексів) побудувати в Україні систему ППО США. Напевно до місця доведеться і система РЛС. З відповідним захистом сухопутними підрозділами, а як же без цього.
Для забезпечення безпеки не тільки і навіть не стільки України, скільки Євросоюзу. Тобто питання «Хто повинен за це платити?» логічно переходить в іншу площину. Це потрібно ЄС? Потрібно. Пройдемо в засіки. І все це за три тижні до зустрічі президентів Зеленського і Байдена. За тиждень до якої ще й пройде саміт «Кримської платформи» в Києві, де тему обговорять і Київ може знайти підтримку у ряду країн хоча б Східної Європи. Головних, до речі, партнерів США в регіоні.
А напередодні глава українського МЗС Кулеба і глава ОП Єрмак в рамках підготовки візиту Зеленського в США вже там провели попередні переговори. Що характерно – ні з МВФ, а з радниками Байдена з безпеки і главою Держдепу. Цікавий клубочок сплітається. І вже можна сказати, що Київ не відповідає на ходи Москви, а перехопив ініціативу.
Тепер Кремль вже не паскудить першим в очікуванні реакції, а смикається, вимушено відповідає на наші ходи і кричить – «Що ви робите?» Про важливість ініціативи вам розповість будь-який хороший шахіст. І, до речі, боксер теж. І в цій серйозній грі вибір США в якості партнера мені здається набагато більш логічним, ніж Європи.