У 2022 році вводиться нова система оплати газу: чи доведеться міняти лічильники
Український енергетичний ринок, незважаючи на складнощі нинішнього опалювального сезону, продовжує рухатися шляхом реформ.
Верховна Рада в листопаді ухвалила закон, який змінює звичну для українських споживачів енергоресурсів модель: починаючи з 1 травня 2022 року в платіжках кубометри використаного газу замінять на енергетичні одиниці – кіловат-годин.
Нові правила покликані запровадити в Україні європейську модель обліку енергоресурсів, а найголовніше – запровадити справедливу оплату за газ, який ми використовуємо.
“З 1 травня 2022 року кубометри у квитанціях замінять кіловат-годинами. У ЄС споживачі платять не за кубометр газу, а за кількість енергії, яку можна витягти з кубометра під час його спалювання. Тепер і українці платитимуть за якість”, – пояснив заступник міністра енергетики Максим Нємчинов.
Розрахунок за спожитий газ ґрунтуватиметься на показниках теплоти згоряння палива. Ці показники залежать від газової свердловини, до якої його видобули.
Справедливішим цей підхід вважається тому, що в ціні блакитного палива автоматично враховуватиметься його якість: громадяни та організації платитимуть за спожиту енергію, а не за обсяг. Тим самим вирішується проблема, коли споживачі сплачують однакову ціну за газ із різною калорійністю у різних регіонах країни.
Крім того, за словами ініціаторів закону, нові правила скасовують скандальні “морозні” коефіцієнти, які газорозподільні компанії вписують у платіжки громадян за приведення до стандартних умов.
На думку гендиректора “Оператор ГТС України” Сергія Макогона, перехід на енергетичні одиниці – важливий крок для України, який сприятиме подальшій інтеграції нашої країни до європейського ринку газу.
“Перехід на енергоодиниці поставить крапку у спорах про температурні коефіцієнти та недостатню якість газу. Адже облік у кіловат-годинах, на відміну від кубометрів, враховує теплотворність газу. Тобто споживачі платитимуть за енергію, яку вони використали, а не за кубометри”, – зазначив Макогон.
Крім того, за його словами, споживачі вестимуть облік газу та електрики однаково – у кіловат-годинах. Це дозволить відразу порівнювати вартість енергоресурсів та вибирати більш вигідний варіант у приготуванні їжі, підігріві води чи опаленні.
Чи потрібна заміна газових лічильників?
У Міністерстві енергетики України наголошують, що для переходу на нову систему громадянам не потрібно змінювати діючі газові лічильники на дорожчі.
Споживач і далі щомісяця передаватиме свідчення лічильника в кубічних метрах в особистому кабінеті своєї газорозподільної компанії.
Відповідальними за переведення спожитого газу до енергетичних одиниць будуть оператори газорозподільних мереж.
Далі переведені в кіловат-години обсяги енергії (як і це відбувається зараз із кубометрами газу) передаються постачальнику газу, який сформує виходячи з цього платіжку для споживача.
Ціна у квитанції буде виставлена за енергетичну одиницю.
“На наш погляд, це справедливий підхід, оскільки газ відрізняється за кількістю енергії, що виділяється при згорянні, це залежить від родовища, на якому газ видобули”, – сказав Нємчинов.
Різниця калорійності газу в різних регіонах може досягати до 4 відсотків, тому місячні платіжки за газ усередині країни відрізнятимуться.
Вважаємо вартість газу в кіловат-годинах
У “Регіональній газовій компанії” розповіли УНІАН, що кількість спожитої енергії у кіловат-годинах, гіга-калоріях та Джоулях у квитанціях вказується з 2016 року.
Розрахунок спожитої енергії вироблятиметься за формулою виходячи з характеристик поставленого газу кожному окремому маршруті, яким він подається.
“На сайті кожного облгазу є такий розділ, в якому публікуються фізико-хімічні показники щомісяця. Кожен споживач може бачити показники газу, що транспортується в квитанції або на сайті вже п’ять років”, – пояснили в компанії.
При цьому в “Регіональній газовій компанії” повідомили, що порахувати скільки коштує, наприклад, 100 кубометрів спожитого газу при переведенні на кіловат-годинник можна самостійно.
Необхідно подивитися в платіжку на графу “Середньозважена вища теплота згоряння”, наприклад, показник дорівнює 10,77, тоді кількість спожитої енергії за 100 кубів дорівнює 1077 кіловат-годин.
Але це ще не все. Щоб порахувати вартість кіловат-годин, необхідно застосувати формулу: ціна газу (7,99 гривень за кубометр) плюс тариф на розподіл (середній по країні 1,1 гривень за кубометр) і все це розділити на коефіцієнт теплоти згоряння – тобто 10,77. У цьому прикладі ми отримали 0,84 гривні за кіловат-годину з транспортуванням.
Разом виходить, що 1077 кіловат-годин (100 кубометрів) газу коштуватимуть 904 гривні.
До речі, для порівняння нині в Україні для населення кіловат-година електроенергії з транспортуванням коштує від 1,44 до 1,68 гривні.
Але щоб зрозуміти, наскільки це вигідно, необхідно порівняти з поточним виміром газу в кубометрах: 7,99 гривень помножити на 100 кубометрів, то виходить майже 799 гривень, але це без вартості транспортування газу. Плюс додаємо середній показник вартості розподілу газу 1,1 гривні за кубометр.
Отже, виходить, що 100 кубометрів газу зараз коштує 910 гривень.
Різниця невелика, але у кожного окремого домогосподарства ці змінні будуть різні залежно від теплоти згоряння. Також на загальні витрати вплине різниця у тарифах на транспортування газу.
Відповідно, при великих обсягах споживання різниця між обчисленням у кубометрах і кіловат-годинах може відчутно відрізнятися.
Європейська інтеграція
Нововведення на національному ринку газу торкнуться не лише побутових споживачів.
Законом передбачається перехід на одиниці енергії під час транспортування, зберігання, розподілу, видобутку, купівлі-продажу, постачання та споживання природного газу, у тому числі, здійснення митного контролю та митного оформлення при переміщенні природного газу через митний кордон України.
У переході на нову модель є низка переваг.
Нинішня система обчислення газу в кубометрах створює багато труднощів для компаній-імпортерів. Український ринок газу є частиною європейського ринку, де постачання давно вимірюється в енергетичних одиницях. Відповідно, закуповуючи ресурс у Європі в кіловат-годинах та продаючи його в Україні в кубометрах, підрахунок підсумків торговельної діяльності виходить некоректним.
З 1 травня 2022 року закон зніме цю проблему, а також дозволить Оператору газотранспортної системи України та оператору підземних газових сховищ компанії Укртрансгаз встановлювати вартість своїх послуг, виходячи з енергетичних одиниць.
Виконавчий директор “Асоціації газодобувних компаній” Артем Петренко зазначив, що ухвалений закон дозволить виконати зобов’язання України за договором про створення Енергетичної спільноти та Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
“Перехід на енергетичні одиниці однозначно сприятиме розвитку вітчизняного ринку природного газу та подальшої інтеграції європейських правил, здійснивши синхронізацію з країнами Європейського Союзу”, – вважає експерт.
До того ж перехід на обчислення спожитого газу в енергетичних одиницях вигідний бізнесу та підприємствам: компанія або організація, яка встановить лічильники, що вимірюють калорійність газу на вході в об’єкт, точно зможе заощадити.
Хто буде на контролі?
Майбутні зміни на газовому ринку залишають ще багато питань.
По-перше, хто перевірятиме, наскільки достовірними є дані щодо якості газу, які надають газорозподільні компанії: чи буде встановлено ефективний контроль за процесом з боку держави? Адже дані про калорійність палива є ключовими для нарахувань у платіжках.
По-друге, як домогосподарствам, які не мають сучасних технологій і не можуть зайти на сайт компанії, перевірити коректність нарахувань?
Найголовніше під час запровадження чергового етапу реформ – грамотна інформаційна політика. Чиновники та енергетики, щоб уникнути громадського невдоволення за півроку, що залишилися до впровадження новації, повинні максимально пояснити українцям, які зміни на них чекають.
Варто згадати сумний досвід січня 2020 року, коли ми у розпал зими почали отримувати дві платіжки за газ: одну за газ, іншу за його транспортування. І ніхто не розумів: що та чому сталося?
Згодом через це провал у комунікаціях з населенням у відставку було відправлено уряд наймолодшого прем’єра України Олексія Гончарука.
Чиновникам варто вчитися на помилках або звільняти крісла, що займаються, що, втім, останнім часом стало звичайною для влади практикою. Був би лише позитивний результат цієї кадрової чехарди.
Джерело:merezha.co