Арабіка чи робуста: експерт розповів, як обрати смачну та ароматну каву.

Кава є одним з найпопулярніших напоїв у світі. Її приготування стало для багатьох людей справжнім ритуалом, який приносить неабияку насолоду, а кавування перетворює ранок на ідеальний і бадьорий початок продуктивного дня. Кава для багатьох – це вже не просто про напій, це про емоції, настрій та атмосферу.

Міжнародний день кави, який святкують 1 жовтня, – свято справжніх поціновувачів ароматного напою. З цієї нагоди ми поспілкувалися з національним чемпіоном і бронзовим переможцем міжнародних змагань із приготування кави у джезві Іваном Білоусовим, менеджером компані

Idealist Coffee Co. Він розповів, як підібрати для себе якісну каву до смаку, який сорт краще обрати та на що насамперед потрібно звернути увагу.

Як обрати каву собі до смаку

Передовсім експерт рекомендує обирати каву українського обсмаження, так ви підтримуєте національного виробника, що надзвичайно важливо в наш час. Крім того, така кава буде якіснішою за продукт іноземних виробників. Чому саме так? Тому що в Україні велика частка виробників свіжо обсмажують каву. Вони отримують зелене зерно з-за кордону, обсмажують його в Україні, одразу ж фасують до пакетів і передають на продаж.

Звертайте увагу на дату обсмаження. Кава за стандартами зберігається від 12 до 18 місяців, але Іван рекомендує спожити її в перші 5 місяців від дати обсмаження. Саме цей час – пік смакового потенціалу кави в зернах. Іноді виробники закачують у пачку зернової кави інертний газ азот, який допомагає витіснити кисень та зберегти смак кави довше. Це безпечна технологія і багато хто зараз переходить на таке виробництво. Наприклад, дріпкаву, яку виробляють у компанії Idealist, закачують азотом, що дозволяє зберегти її смак на доволі тривалий час.

Країна походження і вид кавового дерева

Звертайте увагу на країну походження і різновид кавового дерева. Іван рекомендує споживати стовідсоткову арабіку, адже вона має вищий потенціал смаку і більшу якість у порівнянні з, наприклад, блендами (сумішами) з робустою.

Країна походження дасть зрозуміти, в якому регіоні вирощувалася кава та який приблизно смаковий профіль ви отримаєте. Для тих, хто вперше обирає каву, експерт рекомендує звертати увагу на смаковий профіль. У ньому зазначені основні дескриптори, тобто зашифровані смаки в каві. Наприклад, кава з Бразилії матиме в дескрипторах шоколад, горіхи, карамель і цитруси. Це схоже на те, як сомельє описує види вина – він порівнює його зі звичними продуктами. Так само відбувається і з кавою. У ній є спеціальне колесо смаків, тож тестуючи каву, ми асоціюємо її зі звичними нам продуктами. Це допоможе вам краще обрати вашу каву.

Після того, як ви скуштували 5 чи 6 різних видів кави, ви можете обрати для себе фаворитів та орієнтуватися з їхньою допомогою. Смаковий профіль вам у цьому допомагатиме.

Додаткові фактори – це висота проростання, різновид арабіки та спосіб оброблення кави. Наприклад, кава митого оброблення матиме яскравішу кислотність, а кава натурального оброблення буде солодшою.

Різниця між робустою та арабікою

Робуста орієнтовно займає 25% ринку світового виробництва кави, а арабіка – приблизно 65%, решту – інші різновиди кавових дерев. Чому така велика різниця, запитаєте ви? А все тому, що арабіка має більший смаковий потенціал, менший вміст кофеїну в порівнянні з робустою і в ній можна зустріти різні яскраві смаки. За арабікою краще доглядають, вона має кращі смакові характеристики та вищу якість. Це й вплинуло на її розвиток на світовому ринку виробництва кави, тому зараз вона посідає перше місце.

Взагалі робуста є генетичним батьком арабіки. І перша арабіка у світі з’явилася саме завдяки їй. Робуста росте переважно на висоті до 1000 м над рівнем моря. Виділяючи велику кількість кофеїну, вона протидіє зовнішнім шкідникам і негативним чинникам, які можуть пошкодити це дерево. В робусті приблизно в 2,5 раза більше кофеїну, ніж в арабіці.

Арабіка зростає на висоті від 800 до 2500 тисяч метрів над рівнем моря. У неї складніший, але водночас і делікатніший смак, вона не така агресивна і краще сприймається організмом людини.

Зараз у світі існує понад 150 різновидів арабіки і їхня різноманітність пов’язана як з природними, так і зі штучними мутаціями. Для того, щоб вивести новий вид, який по-іншому смакуватиме, важливо розуміти, що арабіка одного й того самого сорту, вирощена в різних країнах, у різних умовах і в різному ґрунті, кардинально відрізнятиметься. Тож на смак кави впливає не лише те, арабіка це чи робуста, а ще й різновид цієї арабіки та ті умови, в яких вона проростає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *