Люди кличуть з-під уламків, але рятувати нікому: в Туреччині на кількість обвалів не вистачає рятувальників
Землетрус, що сколихнув Туреччину та Сирію, може статися і в Україні.
Кількість жертв руйнівного землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 5 тисяч, а поранених – перевищує 20 тисяч. Кількість загиблих може зрости в рази, коли розберуть завали – такий невтішний прогноз наводять у Всесвітній організації охорони здоров’я. Нині до країни прибувають підрозділи рятувальників з усього світу, йдеться в ТСН.
У південній турецькій провінції Хатай, неподалік кордону із Сирією, з-під уламків будинків досі лунають голоси живих. Ті, кому пощастило вижити, годинами чекають на рятувальників, бо самі не можуть розібрати завали, на місці багатоповерхівок нині місиво з уламків, під якими застрягли їхні близькі. “О Боже! Вони відкликаються! Тут нікого немає. Нікого! Що це за держава?! Ми чуємо їх! Вони кличуть на допомогу, просять врятувати їх. Як ми можемо їх врятувати? Ніхто не приїхав від цього ранку. У нас нікого немає, озирніться”, – кажуть місцеві
В сусідніх провінціях Кахраманмараш – епіцентр землетрусу. Тут врятовані провели ніч біля багаття, бо їхні домівки стихія знищила, а температура повітря впала до нуля градусів. “Ми ледве вирвалися з дому. У нас четверо дітей, ми вийшли з ними останньої миті. Наша ситуація тут дуже погана, ми чекаємо без води і їжі”, – кажуть вцілілі.
Не їздити до постраждалих регіонів на своїх авто, аби доправити людям там їжу і теплі речі – таке прохання лунає від президента Червоного Півмісяця. Він пояснює, що допомогу для жертв стихії краще звозити до спеціальних центрів, бо дороги після землетрусу розбиті і деякі машини вже провалилися.
Окрім руйнувань, на автошляхах заважають ще й сніг з ожеледицею. Подекуди в регіонах немає зв’язку та Інтернету. Розшукати за таких умов шістьох українців, які не виходили на зв’язок, разом із рятувальниками спромоглися українські дипломати. Загроз життю нашим співвітчизникам, кажуть в МЗС, немає. Через зруйновані будинки українці переселилися до турецьких родичів. Кількість звернень на гарячу лінію щодо наших громадян, з якими не можуть зв’язатися, нині побільшала. Загальна кількість звернень про громадян в зоні стихійного лиха, зв’язок з якими наразі відсутній, збільшилася до 27. Українське посольство взаємодіє з турецькими рятувальниками задля встановлення місць їхнього перебування.
Цю низку землетрусів називають однією з найгірших протягом століття. Напередодні перша серія підземних поштовхів сколихнула південь Туреччини. Друга хвиля майже такої ж сили струсонула регіон пообіді. Очевидці викладають у Мережу жахливе відео, як складаються будинки. Ці поштовхи відчула сусідня Сирія, дісталися вони й до самого Алеппо, а їхні наслідки відчули в багатьох сусідніх країнах аж до Грузії та Румунії, й навіть в українській Одесі.
Цієї ночі до Туреччини почали прибувати перші міжнародні команди рятувальників – із Сербії, Німеччини, Румунії та Іспанії. Попри війну, Україна також запропонувала свою допомогу. Загалом, кажуть в Анкарі, підтримку пропонують пів сотні країн світу. Наразі до постраждалих регіонів спрямували понад 24 тисячі рятувальників. Працювати їм доведеться в екстремальних умовах – роботі заважатимуть холоднеча, зливи та нові поштовхи – їх у країні зафіксували вже сьогодні.