Як врятуватися від хропіння: прості вправи за порадами ЛОР-лікаря…
Хропіння — це специфічний звук на низьких частотах, який продукує людина або тварина під час сну. Воно є досить поширеною проблемою, до якої схильні більша частина чоловіків і близько 30% жінок, навіть 5% дітей хропе уві сні. Які причини можуть спровокувати хропіння та як від нього позбутися?
Основні причини хропіння
Розглянемо основні причини, через які виникає хропіння.
Будова обличчя
Найбільш часто нічним хропінням страждають люди з невеликим зсувом лицьової щелепи, подовгуватим обличчям, великим гачкуватим носом. Такі особливості виникають при ускладненнях дихання в дитинстві та залишаються у дорослих. Якщо причина хропіння саме в цьому, то можуть допомогти стоматологічні капи, які дозволять змістити вперед нижню щелепу. Їх виготовляють ортодонти для носіння в нічний час.
Збільшення ваги
Навіть невелике підвищення ваги провокує ризик появи хропіння в 8-12 разів. Жировий прошарок, що охоплює горлянку, звужує її канал. Під час нічного відпочинку мускулатура розслаблена, оболонки дихальних шляхів зближуються. І коли при вдиханні повітря проходить через частково перекриту тканинами глотку, то її оболонки вібрують, формуючи звуки хропіння.
Чим більшою є маса тіла, тим більша ймовірність, що людина буде хропіти. Але зменшення маси тіла на 5% може забрати нічний шум назавжди. Велика маса тіла тягне за собою серйозні труднощі дихання. При сильному ожирінні, дихання може навіть зупинятися уві сні. Це порушення називається обструктивне апное, і воно призводить до збоїв в роботі організму. У таких випадках потрібна допомога медичних фахівців, які призначають лікування.ВАМ СПОДОБАЄТЬСЯ
Захворювання гіпотиреоз
Коли у людини починаються проблеми з роботою щитоподібної залози, це призводить до підвищення маси тіла та набряклості тканин. Це стосується і язика, і прохідності дихальних шляхів. Ці фактори у багато разів підвищують ймовірність хропіння та зупинки дихання. Крім того, стан супроводжується слабкістю, ознобом, підвищеною чутливістю до перепадів температур, холодними кінцівками, випаданням волосся і ламкістю нігтів. У таких випадках треба негайно звернутися до лікаря і пройти курс лікування.
Проблеми з носовим диханням
Приблизно у 25% людей, що мають хропіння та апное, діагностовані порушення носового дихання. Причинами, що утрудняють дихання під час сну, можуть бути риніти, викривлення перегородки носа, поліпи й так далі. У деяких випадках, полегшити стан допоможе судинозвужувальний спрей або спеціальні краплі, але застосовувати їх радимо тільки за рекомендацією лікаря.
Збільшені мигдалини
Мигдалики часто збільшуються при запальних процесах і викликають утруднення дихання. Іноді вони практично стикаються між собою, залишаючи лише вузький прохід. Найчастіше після лікування основного захворювання вони зменшуються до природних розмірів і не викликають жодних порушень. Але бувають випадки, коли мигдалини викликають середню або важку ступінь апное. У таких випадках лікар приймає рішення про оперативне втручання і видалення мигдалин.
Куріння та алкоголь
Будь-які шкідливі звички дарують людині короткочасне задоволення та величезну кількість проблем, в тому числі й хропіння. Сигаретний дим викликає набряки та атрофію м’язів піднебіння. Це призводить до стиснення об’єму горла, вібрації м’якого піднебіння й опісля виникнення сильного хропіння. Якщо ви курите, то хоча б припиніть це за кілька годин до сну, а після останньої цигарки прополощіть рот рослинною олією. Це полегшить хропіння. Під дією спиртних напоїв, стінки дихальних шляхів збільшують свою рухливість. Це провокує хропіння і зупинки дихання. Приймання 200 мл алкоголю збільшує тяжкість хропіння вдвічі.
Вправи від хропіння
Постійні заняття протягом місяця допоможуть значно знизити хропіння та добитися стійкого позитивного результату.
1. Висуньте язик так сильно, наскільки можете, щоб відчувалося напруження тканин глотки біля кореня язика. Зафіксуйте його в цьому положенні на кілька секунд і в цей час скажіть довгий звук «іііі». Зробіть два підходи, кожен 30 разів. Це рух зміцнює тканини ротової порожнини.
2. Пальцями натискайте на підборіддя. Докладаючи силу, пересувайте вперед-назад м’язи нижньої щелепи. Зробіть два підходи, кожен по 30 разів. Ці рухи допоможуть натренувати мускулатуру, яка висуває вперед щелепу, завдяки їм збільшується просвіт дихальних шляхів і зменшується хропіння.
3. З силою стисніть зуби та утримуйте предмет три-чотири хвилини. Робіть це перед тим, як лягати спати. За допомогою цієї вправи тренуються носоглотка та жувальні тканини, що сприяє тихому засинанню.
4. Злегка розкрийте зуби та нижньою щелепою робіть 10-15 кругових рухів зліва — направо та назад
5. Легкі посвистування зміцнюють тканини гортані та піднебіння. На прогулянці спробуйте дихати з посвистуванням. Для цього вище тримайте голову, розправте м’язи плечей, крокуйте рівно, рівномірно. Глибоко видих, повільно рахуючи до семи, і при видиханні тихенько посвистуйте. Проробіть цю вправу по пів години в день та хропіння помітно зменшиться.
6. Повторіть довгий звук «іііі», при цьому робіть це із силою або проспівайте його 20-30 разів у день. Також ви можете протягти або проспівати «иии». Іноді навіть одна ця вправа допомагає повністю усунути хропіння.
7. З напругою впирається язиком у верхнє піднебіння. Виконуйте, поки не відчуєте втому. Ці рухи допоможуть зміцнити гортань.
8. Виконуйте дихання носом з закритим ротом. Язик відтягніть з напруженням до горла. Зробіть два-три підходи, кожен 10-15 разів. Ці рухи сприяють тренуванню тканин піднебіння.
9. Щодня ополіскуйте горло водою з морською сіллю – 1 ч. л. на 1 склянку води. По завершенню ополіскування – «побулькуйте». Закиньте голову та з силою випускайте повітря, щоб рідина в горлі булькала. Повторюйте двічі на день протягом декількох хвилин, потім воду виплюньте.
Регулярно виконуючи ці вправи, ви зможете істотно знизити хропіння та полегшити сон собі та своїм близьким.
Увага! Будь-яка інформація щодо здоров’я та лікування, має лише ознайомлювальний характер! Перед тим, як використовувати будь-який засіб для лікування, обов’язково потрібно звертатися за консультацією до лікаря або до лікувального закладу!