“Живуть нiби оcтанній день!” На окупованій чаcтині Укpаїни роsійські загаpбники розпoчали новий виток вiджиму житла
На тимчасово окупованій території України російські загарбники та їхні поплічники націлилися на мільйони квартир, які мають намір вилучити у законних власників.
Для цього вже є робоча схема, але цього виявилося замало і ось тепер новий поворот.
Докладніше про це – у матеріалі.
Як окупанти обкатали схему
Навесні 2024 року в так званих “ДНР”, “ЛНР”, а також на окупованій частині Запорізької та Херсонської областей було ухвалено “закон” про безгосподарне майно.
Російські загарбники вирішили вилучати квартири, де не оплачують комунальні послуги, а також приміщення, які не внесені до Єдиного реєстру нерухомості рф і нібито становлять загрозу для інших мешканців.
Тобто надали віджиму якийсь відтінок “законності”.
Було створено комісії, які займаються пошуком “безгосподарного” житла. Вони ходять будинками і вимагають надати документи на квартири.
Ті, в яких ніхто не живе, відразу опечатують, а через деякий час у них заселяють нових мешканців – переважно російських чиновників чи військовослужбовців окупаційної армії.
Справжніх власників житла, звичайно, ніхто ні про що не повідомляє, щоправда, списки “безгосподарної” нерухомості окупаційна влада публікує на своїх ресурсах. Однак врятувати свою нерухомість українцям, які виїхали з регіону, практично нереально.
“Від українців вимагають переоформити документи за російським законодавством. Ба більше, ти для цього маєш особисто приїхати в окупацію і… отримати паспорт рф.
Зрозуміло, що на таке йдуть одиниці, проте росіяни намагаються, зокрема, і в такий спосіб проводити насильницьку паспортизацію.
Бандити! Безпринципні, нахабні та жадібні бандити!” – емоційно каже співрозмовник OBOZ.UA, який живе на захопленій частині Запорізької області.
Процедура експропріації житла, як анонсували окупанти, займатиме пів року – після цього квартири українців стануть “не їхніми” вже “офіційно”.
Новий поворот
Деякий час хоч якоюсь гарантією збереження житла були оплата комуналки і наявність людей, що живуть у ньому, але тепер загарбники вирішили взятися за справу радикально.
“Окупантам дуже не подобається, що за дефіциту вільних квадратних метрів у Мелітополі власники “сміють” здавати своє житло. Рашисти навіть підрахували, що в оренді перебуває близько 35% житлового фонду. У терміновому порядку ці квартири хочуть звільнити для того, щоб привласнити”, – пише РІА Південь.
Як повідомили мешканці Мелітополя, квартирантів, які мешкають в орендованому житлі, зобов’язують надавати договір оренди та оригінали документів на нерухомість. Причому саме зареєстрованих у Росреестрі, інакше – припис на виселення.
Те саме зараз відбувається і на інших окупованих територіях. Наприклад, лише у Маріуполі окупанти нарахували вже близько 30 тисяч “безгосподарних” квартир
“Нещодавно письмове розпорядження отримала сім’я, яка живе у квартирі родичів на вулиці Гризодубовій. Жодні аргументи про термін оформлення до 2028 року не діяли. Члени комісії заявили, що виїжджати потрібно через тиждень. Крім того, вони повідомили, що описуватимуть майно і квартирантам треба надати документи на те, що належить особисто їм. Ускладнює ситуацію те, що господиня житла намагалася приїхати до окупованого Мелітополя, але її не пропустили у “Шереметьєві”, – розповіли журналісти РІА Південь.
За даними джерел OBOZ.UA, подібна ситуація зараз спостерігається також у Луганську та Донецьку. Ці обласні центри були окуповані росіянами ще у 2014 році, але саме після “приєднання” до РФ у 2022 році тут почали все приводити у відповідність до російського законодавства. Щоправда, з деякими місцевими “нюансами”.
Наприклад, у Донецьку окупаційна адміністрація одним махом таємно націоналізувала 300 тисяч квартир у обласному центрі. Причому власники житла дізналися про це випадково. Але цього виявилося замало, і тепер – новий виток.
За словами співрозмовників OBOZ.UA в окупованому місті, зараз будинками ходять члени комісій, які з’ясовують у сусідів, у яких квартирах ніхто не живе або хто орендує житло. Зокрема, це нам підтвердили жителі Будьонівського та Ворошилівського районів.
“Моя сусідка давно живе у дітей у Дніпрі, комунальні платежі я плачу за неї. Ірина дуже боялася втратити квартиру, на яку вони з чоловіком накопичували багато років. Але тепер комісія попередила, що якщо у двотижневий термін житло не внесуть до Росреєстру, то його визнають “безгосподарним”, – поділилася донеччанка.
Ще один мешканець обласного центру переконаний, що “процес йде по-наростаючій”. “Зла не вистачає. Живуть ніби останній день! Таке враження, що ці мародери хочуть “заробити” і втекти. Ось тільки куди?” – каже донеччанин.
Масштаб віджиму житла на тимчасово окупованій території України поки що важко усвідомити, але, зважаючи на все, окупанти націлилися на мільйони квартир. І саме восени прогнозується вал їх вилучення у “муніципальну власність”.